blog

KURU YEMİŞLERİN BİZLER İÇİN FAYDALARI

Kuru yemişlerin bu zamana dek bilmediğiniz yönlerini ve faydalarını sıralarak günde ne kadar tüketmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.  

Bilinenin aksine kuru yemiş kilo aldırmaz ve sağlığa zararı yoktur aksine gün içinde elirli oranlarla kullanımları hastalıklardan korunma da önemli bir rol oynamaktadır. 

Kuruyemişler içerik yönünden protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral açısından zengin içerikli besin kaynaklarıdır. Kilo sorunu olan insanların özellikle tüketmesinde fayda olan kuruyemişler, tok tutarak kilo vermeyi kolaylaştırır. 

Özellikle Badem, Omega 3 yönünden zengin kalbe dost bir besindir İçerdiği E vitaminiyle doğal bir aktioksidandır, içerisinde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizini önlemeye yardımcı olur. 

Fındık; yüksek kolestrol düşmanı ve kemik gelişiminin güçlenmesini sağlayan kuvvet verici bir besin kaynağıdır. 

Antep fıstığı; akciğer için iltihap giderici özelliğe sahip, vücudu enerji verir. Vücudun ihtiyacı olan fosforu %35 karşılayarak, çocuklarda zeka gelişimini iyi yönde etkiler. 

Ayçekirdeği; esansiyel bir besin olan selenyum içerir bu sayede vücuttaki kızarıklık ve şişkinliği azaltmaya yarar. Zengin magnezyum kaynağıdır.

Oku